הלחמה ידנית נטולת עופרת: טכנולוגיות חדשות להדגשת הקשרים החלשים ביותר בשרשרת הבקרה של תהליכי הלחמה ותיקון נטולי עופרת

הלחמה ידנית נטולת עופרת: טכנולוגיות חדשות להדגשת הקשרים החלשים ביותר בשרשרת הבקרה של תהליכי הלחמה ותיקון נטולי עופרת

מרק קנון
ERSA GmbH
וורטהיים גרמניה

בוב קלנק
ITM יועצים, סדרבורג ויסקונסין ארה"ב

פיל זארו
ITM יועצים, דורהם ניו-המפשיר ארה"ב

הקדמה
עם אישור התהליכים ותחילת היצור הסדרתי בסביבה נטולת עופרת, דרישות קשות יותר אשר חייבות לבוא על פתרונן מוטלות לפתחן של עבודות התיקון והעיבוד (Rework) הידניות ומהוות אתגר משמעותי לכל מפעלי ההרכבות לכרטיסי אלקטרוניקה. הלחמה ידנית אשר נחשבה במשך זמן רב לנקודה החלשה בשרשרת בקרת התהליכים בסביבה נטולת עופרת, מצריכה בקרה הדוקה מאוד על טמפרטורת התהליך, בהתחשב בטמפרטורות תהליך גבוהות יותר מאשר בהלחמת בדיל עופרת ובחלון התהליך המוקטן. הדרישות המנוגדות לכאורה של טמפרטורות תהליך גבוהות יותר לסגסוגות נטולות עופרת, חלון תהליך מוקטן וסף טמפרטורה של רכיבים אלקטרוניים, בזמן תיקון ועיבוד (Rework) יוצרות את האתגר של הסביבה נטולת העופרת.

על ידי בחינה מדוקדקת יותר של הלחמה ידנית נטולת עופרת, ברור שההדירות והיציבות של תהליך ההלחמה הידני תלוי בשלושה גורמים בלבד: זמן ההלחמה, טמפרטורת ההלחמה, ומיומנות המלחימה. זמן, או משך הזמן בו ראש המלחם  נמצא על נקודת ההלחמה, וטכניקת ההלחמה תלויות במיומנות המלחימה בהדרכה ובניסיון שהיא רכשה. הטמפרטורה לעומת זאת נקבעת על ידי טמפרטורת ראש ההלחמה בזמן ההלחמה ותלויה לחלוטין בטכנולוגית החימום של עמדת ההלחמה. העמידה באתגר של יישום תהליך הלחמה ידנית עם רמה גבוהה יותר של הדירות ויציבות מהווה מרכיב קריטי להטמעת תהליך מוצלח של הלחמה ידנית ומזעור כמות התקלות ברכיבים או בלוחות הנגרמות עקב חימום יתר.

על מנת ליישם פעילות מוצלחת של תיקון ועיבוד (Rework) בסביבה נטולת עופרת, יש לבדוק את תהליך ההלחמה הידנית בשלוש רמות עם התייחסות לנושאים הקשורים הן במלחימה והן בעמדת ההלחמה, היבטים של בקרת תהליך ואיכות, נקודות של הדירות ויציבות, וכמו כן מהיבט של העלויות התפעוליות.
בהתחשב בעובדה שהרבה חברות  המריצות עבודות נטולות עופרת ביצור סדרתי משתמשות בראש מלחם אחד בכל יום לכל עמדת הלחמה, בעלויות החלפה גבוהות משמעותית, לפקטור עלויות התפעול יש השפעה מכרעת בסביבת יצור תחרותית.

מאמר זה מתאר פריצת דרך טכנולוגית אמיתית בהלחמה ידנית נטולת עופרת המגביר לאין שעור את איכות ההלחמות, מבטיח יציבות בתהליך ועלויות תפעול נמוכות משמעותית. נציג חקר מיקרה, המתאר תכנון ניסוי למדידה כמותית של איכות חיבורי הלחמות נטולות עופרת. כמו כן נגדיר את הבחירה הנכונה של כלים ונהלים לביצוע הערכה של מיומנות הלחמה ידנית ובדיקות מתודולוגיות הדרכה המאפשרת מדידה  וכימות של איכות וקונסיסטנטיות של פעולת העיבוד (Rework) ותיקוני ההלחמות.

 המאמר המלא עומד לרשותך בקובץ PDF  (בראש דף זה). בכל שאלה, ניתן לפנות אלינו באמצעות "צור קשר"